Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
You can now enhance the appearance of your home with the Contemporary Deadbolt. With simple, classic style, this deadbolt is designed to fit well into any space. In addition, the Contemporary Deadbolt features reliable function and affordable pricing.
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 3 security requirements
Constructed of high quality brass for durability and dependability
Fits doors 1″ – 1-3/4″ (35-45mm) thick
Covered by Sure-Loc’s limited lifetime manufacturer warranty
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Interior Height: 2-9/16″
Interior Width: 2-9/16″
Interior Projection: 15/16″
Exterior Height: 2-1/2″
Exterior Width: 2-1/2″
Exterior Projection: 1-1/4″
Latch Faceplate: Drive-In
Cylinder: 5 Pin KW1
Additional Sure-Loc Links
Browse all Sure-Loc Products
Specifications
| Material | Brass |
| Thermostat | Modern |
| Concealed Screws | No |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Drive-In |
| Rosette Shape | Round |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Keyway | KW1 |
| Number of Keys | 2 |
| Cylinder | 5 Pin KW1 |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | China |
| Fire Rated | No |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Product Weight | 1.5 lbs. |
| Backset | Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-3/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Exterior Height | 2.5 in. |
| Exterior Width | 2.5 in. |
| Interior Height | 2.5625 in. |
| Interior Width | 2.5625 in. |
| Interior Projection | 0.9375 in. |
| Exterior Projection | 1.25 in. |
| Interchangeable Core | No |
| Color | Flat Black, Polished Brass, Polished Chrome, Satin Nickel, Satin Stainless, Vintage Bronze |







Reviews
There are no reviews yet.