Single Cylinder Keyless Entry: Lock and unlock the deadbolt using your cell phone, smart device or a traditional key. To lock or unlock the interior, simply use your device or the standard thumb turn. It has the versatility of keyless operation while still retaining the functionality of keyed entry and is a great addition to any smart home. It’s perfect for front doors, side or back doors, and garage entry doors.
Features:
Keypad is back lit for easy visibility in low light situations
Warning light and sound to indicate low batteries
Optional automatic locking function
Store up to 10 unique codes of 4-6 digits long each
One-time use code option for temporary use
Single touch locking for convenience
Oval rosette accents many decor styles
No hard wiring required:& – uses four AA batteries (not included)
Covered under Sure-Loc’s 5 year finish, limited lifetime mechanical, and 1 Year Electronic warranties
Product Technologies:
Keyless Entry Function: This electronic deadbolt allows you to lock and unlock the deadbolt without the use of a key. It has the versatility of keyless operation while still retaining the functionality of keyed entry, having both a keypad and lock cylinder on the outside and a thumb-turn on the interior. It’s perfect for front doors, side or back doors, and garage entry doors
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 2″
Handing: Reversible
Width: 2-11/16″
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: 5 Pin KW1
Material: Zinc
Projection: 7/8″
Additional Sure-Loc Links
Browse all Sure-Loc Products
Specifications
| Material | Zinc |
| Concealed Screws | Yes |
| Function | Keyless Entry, Electronic Keyless Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Rosette Shape | Oval |
| Thermostat | Transitional |
| Smart Home | No |
| Keyway | KW1 |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Battery Quantity | 4 |
| Cylinder | 5 Pin KW1 |
| Auto-Lock Capable | Yes |
| Insulation Type | Keypad |
| Lit Keypad | Yes |
| Number of Codes | 10 |
| Motorized Deadbolt | Yes |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Certifications | ANSI |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Electronics, 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2" |
| Edge Bore | 1" |
| Product Weight | 1 lbs. |
| Interior Height | 5.18 in. |
| Interior Width | 2.68 in. |
| Exterior Height | 4.8 in. |
| Exterior Projection | 0.875 in. |
| Exterior Width | 3.93 in. |
| Interior Projection | 2.25 in. |
| Power Source | Battery |
| Battery Size | AA |
| Battery Included | No |
| Color | Satin Nickel, Vintage Bronze |







Reviews
There are no reviews yet.