Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
You can now update your front door with the Madison Handleset. With a contemporary design combined with an elegant touch, this handleset brings beautiful detail to any door. In addition to style, the Madison Handleset features reliable function, sturdy construction, and affordable price.
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 2 security requirements
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Covered by Sure-Loc’s limited lifetime manufacturer warranty
Fits doors 1″ – 1-3/4″ (35-45mm) thick
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Right
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: 5 Pin KW1
Mounting Center to Center: 5-1/2″
Overall Height: 14-5/8″
Trim Height: 14-5/8″
Trim Width: 2-7/8″
Additional Sure-Loc Links
Browse all Sure-Loc Products
Sure-Loc Madison Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Modern |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Grip |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Right |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Mounting | Sectional |
| Adjustable Throughbolt | No |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Handle Design | Madison |
| Interconnected | No |
| Interior Handle Style | Lever |
| Keyway | KW1 |
| Lock Style | Single Point |
| Cylinder | 5 Pin KW1 |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| ADA | No |
| Collection | Madison |
| Country Of Origin | China |
| Fire Rated | No |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Backset | Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-3/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Trim Height | 14.625 in. |
| Trim Width | 2.875 in. |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Overflow Height | 14.625 in. |
| Interior Included | Yes |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Flat Black, Satin Nickel |


Reviews
There are no reviews yet.