You can now update your home with the Tahoe Knob and bring a fresh feel to your home. The classic ball knob features contemporary design, reliable function, and affordable pricing. Because the simple style is designed to fit well into any surroundings, the Tahoe Knob makes a safe choice when selecting new door hardware.
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 3 security requirements
Constructed of high quality brass for durability and dependability
Covered by Sure-Loc’s limited lifetime manufacturer warranty
Fits doors 1″ – 1-3/4″ (35-45mm) thick
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Projection: 3″
Trim Width: 3″
Trim Height: 3″
Latch Faceplate: Round Corner
Additional Sure-Loc Links
Browse all Sure-Loc Products
Sure-Loc Tahoe Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Material | Brass |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Style | Knob |
| Handle Material | Brass |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Concealed Screws | No |
| Function | Privacy |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Rosette Shape | Round |
| Knob Shape | Ball |
| Locking Mechanism | Push Button |
| ADA | No |
| Collection | Tahoe |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Fire Rated | No |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-3/8" |
| Backset | Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Trim Height | 3 in. |
| Trim Width | 3 in. |
| Handle Projection | 3 in. |
| Color | Flat Black, Polished Brass |


Reviews
There are no reviews yet.