Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
You can now update your home with the Tahoe Knob and bring a fresh feel to your home. The classic ball knob features contemporary design, reliable function, and affordable pricing. Because the simple style is designed to fit well into any surroundings, the Tahoe Knob makes a safe choice when selecting new door hardware.
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 3 security requirements
Constructed of high quality brass for durability and dependability
Covered by Sure-Loc’s limited lifetime manufacturer warranty
Fits doors 1″ – 1-3/4″ (35-45mm) thick
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Projection: 3″
Trim Width: 3″
Trim Height: 3″
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: 5 Pin KW1
Additional Sure-Loc Links
Browse all Sure-Loc Products
Sure-Loc Tahoe Collection
Specifications
| Material | Brass |
| Thermostat | Modern |
| Handle Style | Knob |
| Handle Material | Brass |
| Concealed Screws | Yes |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Keyway | KW1 |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Cylinder | 5 Pin KW1 |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Rosette Shape | Round |
| Knob Shape | Ball |
| Collection | Tahoe |
| Country Of Origin | China |
| ADA | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Fire Rated | No |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-3/8" |
| Backset | Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 3 in. |
| Trim Height | 3 in. |
| Trim Width | 3 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Flat Black, Vintage Bronze |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones |


Reviews
There are no reviews yet.