Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Â
Keyed Entry (Single Cylinder) Exterior and Interior Thumb Turn Function: Sure-Loc single cylinder handlesets feature the exterior trim of a working mechanical lock set. Single cylinder handlesets lock and unlock from the exterior with a key, and from the interior with an associated thumb turn.
Includes full exterior and interior trims
Exceeds criteria for BHMA Grade 3 certification
Crafted with all metal construction ensuring a durable product
Intended for left or right handed door configurations
Easily installs on standard door prep doors
Includes an adjustable backset and a round corner latch
Covered under Sure-Loc’s 5 year finish and limited lifetime mechanical warranties
All necessary mounting hardware is included
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: 5 Pin KW1
Material: Zinc
Mounting Center to Center: 5-1/2″
Grip center to center: 8-1/4″
Overall Height: 17-3/4″
Trim Width: 2-1/2″
Handle Projection: 2″
Additional Sure-Loc Links
Browse all Sure-Loc Products
Sure-Loc Turin Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Modern |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Grip |
| Concealed Screws | No |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Mounting | One Piece |
| Adjustable Throughbolt | No |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Handle Design | Turin |
| Interconnected | No |
| Interior Handle Style | Lever |
| Keyway | KW1 |
| Lock Style | Single Point |
| Shape | Straight |
| Panic Proof | No |
| Cylinder | 5 Pin KW1 |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Turin |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Product Weight | 3 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2 in. |
| Trim Height | 17.75 in. |
| Trim Width | 2.5 in. |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Grip Center to Center | 8.25 in. |
| Overflow Height | 17.75 in. |
| Interior Included | Yes |
| 28 Degree Latch | No |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Flat Black, Satin Brass, Satin Nickel |


Reviews
There are no reviews yet.