Discover a higher level of elegance with the Torrey Knob. Crowned with crystal glass, the classic Victorian style brings a graceful touch to any home. The solid brass rosette paired with an octagonal crystal provides an easy grip and durable function. If you are looking for a fresh and stunning living space, the Torrey Knob is a perfect fit.
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 3 security requirements
Constructed of high quality brass for durability and dependability
Covered by Sure-Loc’s limited lifetime manufacturer warranty
Specifications:
Backset: 2-3/4″ or 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Projection: 2-3/4″
Trim Width: 2-3/4″
Trim Height: 2-3/4″
Latch Faceplate: Round Corner
Additional Sure-Loc Links
Browse all Sure-Loc Products
Sure-Loc Torrey Collection
Specifications
| Material | Brass |
| Thermostat | Modern |
| Handle Style | Knob |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Concealed Screws | Yes |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Rosette Shape | Round |
| Function | Passage |
| Handle Material | Brass |
| Knob Shape | Octagonal |
| ADA | No |
| Collection | Torrey |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Fire Rated | No |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-3/8" |
| Backset | 2-3/8", 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.75 in. |
| Trim Height | 2.75 in. |
| Trim Width | 2.75 in. |
| Color | Flat Black, Nickel, Polished Chrome, Satin Brass |








Reviews
There are no reviews yet.