Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
You can now discover the luxury of high-end door hardware with the Vail Handleset. The handleset is crafted from sturdy brass for durability and harmonizes with both modern and rustic style. With timeless design and superior quality, this heavy-duty handleset will lift your home to a higher level.
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 3 security requirements
Constructed of high quality brass for durability and dependability
Covered by Sure-Loc’s limited lifetime manufacturer warranty
Fits doors 1-3/4″– 2″ (45-50mm) thick
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: 5 Pin KW1
Mounting Center to Center: 5-1/2″
Overall Height: 18-7/8″
Trim Height: 18-7/8″
Trim Width: 3″
Additional Sure-Loc Links
Browse all Sure-Loc Products
Sure-Loc Vail Collection
Specifications
| Material | Brass |
| Thermostat | Modern |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Function | Keyed Entry |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Handle Style | Grip |
| Handle Material | Brass |
| Keyway | KW1 |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Cylinder | 5 Pin KW1 |
| Mounting | Full Plate |
| Lock Style | Single Point |
| Interconnected | No |
| Interior Handle Style | Lever |
| Adjustable Throughbolt | No |
| Handle Design | Vail |
| Collection | Vail |
| Country Of Origin | China |
| Fire Rated | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| ADA | No |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-3/8" |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Backset | Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Trim Height | 18.875 in. |
| Trim Width | 3 in. |
| Overflow Height | 18.875 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | Yes |
| Color | Satin Brass, Vintage Bronze |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones |


Reviews
There are no reviews yet.