Privacy: Privacy door hardware features a locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside.
Â
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 3 security requirements
Constructed of high quality brass and zinc for durability and dependability
Covered by Sure-Loc’s 5 year finish and limited lifetime mechanical manufacturer warranties
Fits all standard door preparations
Product Technologies:
Solid Brass Construction: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies—producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands—solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion.
Specifications:
Backset: 2-3/4″ or 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Width: 2-1/16″
Handle Height: 2-1/16″
Handle Projection: 2-3/16″
Trim Width: 2-9/16″
Trim Height: 2-9/16″
Latch Faceplate: Drive-In, Round Corner, or Square Corner
Additional Sure-Loc Links
Browse all Sure-Loc Products
Sure-Loc Zermatt Collection
Specifications
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Handle Height | 2.0625 in. |
| Handle Projection | 2.1875 in. |
| Handle Width | 2.0625 in. |
| Trim Height | 2.5625 in. |
| Trim Width | 2.5625 in. |
| Backset | 2-3/8", 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Concealed Screws | No |
| Function | Privacy |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Material | Metal |
| Knob Shape | Flat, Round |
| Material | Brass, Zinc |
| Rosette Shape | Square |
| Thermostat | Modern |
| Handle Style | Knob |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Locking Mechanism | Trim Lock |
| Collection | Zermatt |
| Fire Rated | No |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Country Of Origin | China |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Color | Flat Black, Satin Brass, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Nickel Tones |








Reviews
There are no reviews yet.