Features:
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with cabinate hardware from the Crest Collection
Backed by a lifetime warranty for the orginal purchaser
Includes 1 arch pull
Dimensions:
Center to Center: 6-1/4″
Length: 8-11/16″
Width: 3/4″
Projection: 1″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Nouveau III Collection
Specifications
Characteristics and Features
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Style | Arch Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Crest |
| Country Of Origin | Thailand |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Nouveau III |
Dimensions and Measurements
| Width | 0.75 in. |
| Length | 8.6875 in. |
| Product Weight | 0.35 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1 in. |
| Base Width | 0.75 in. |
| Center to Center | 6.25 in. |
| Center to Center mm | 158 mm |
| Length mm | 220 mm |
| Projection mm | 25 mm |
| Width mm | 19 mm |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Flat Black |
| Color Tone | Blacks |




Reviews
There are no reviews yet.