Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Nouveau III collection
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 1-1/4″
Length: 2-1/8″
Width: 9/16″
Projection: 1″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Nouveau III Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 0.5625 in. |
| Length | 2.125 in. |
| Product Weight | 0.17 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 1.25 in. |
| Nominal Center to Center | 1-1/4" (32mm) |
| Projection | 1 in. |
| Projection mm | 25.4 mm |
| Center to Center mm | 31.75 mm |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Oval Pulls |
Warranty and Product Information
| Collection | Nouveau III |
| Country Of Origin | Thailand |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Color | Ash Gray |


Reviews
There are no reviews yet.