Features:
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with cabinate hardware from the Oval Collection
Backed by a lifetime warranty for the orginal purchaser
Includes 1 oval knob
Dimensions:
Length: 1-1/2″
Width: 13/16″
Projection: 15/16″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Dakota Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Product Weight | 0.5 lbs. |
| Length | 1.5 in. |
| Length mm | 38 mm |
| Projection | 0.9375 in. |
| Projection mm | 21 mm |
| Quantity | 1 |
| Width | 0.8125 in. |
| Width mm | 21 mm |
| Diameter | 0.8125 in. |
| Base Diameter | 0.4375 in. |
| Diameter mm | 21 mm |
| Base Width | 0.75 in. |
Warranty and Product Information
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Oval |
| Country Of Origin | China |
| Series | Dakota |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Style | Oval Knobs |
| Thermostat | Contemporary |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Tuscan Bronze |



Reviews
There are no reviews yet.