Features:
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with cabinate hardware from the Mayfair Cup Collection
Backed by a lifetime warranty for the orginal purchaser
Includes 1 cup pull
Dimensions:
Center to Center: 2″
Length: 3-3/4″
Width: 2″
Projection: 7/8″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Tuscany Collection
Specifications
Characteristics and Features
| Thermostat | Traditional |
| Material | Brass |
| Style | Cup Pulls |
Dimensions and Measurements
| Width | 2 in. |
| Length | 3.75 in. |
| Product Weight | 0.2 lbs. |
| Projection | 0.875 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 2 in. |
| Center to Center mm | 50 mm |
| Length mm | 50 mm |
| Projection mm | 22 mm |
| Width mm | 95 mm |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Mayfair Cup |
| Country Of Origin | India |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Tuscany |
| Color | German Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |



Reviews
There are no reviews yet.