Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Nouveau collection
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 3″
Length: 3-3/8″
Width: 1/4″
Projection: 1-3/16″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Nouveau Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 0.25 in. |
| Center to Center | 3 in. |
| Center to Center mm | 76.2 mm |
| Length | 3.375 in. |
| Nominal Center to Center | 3" (76mm) |
| Product Weight | 0.14 lbs. |
| Projection | 1.1875 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection mm | 30.16 mm |
| Base Diameter | 0.375 in. |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Collection | Nouveau |
| Country Of Origin | Thailand |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Ash Gray |
| Color Tone | Greys |






Reviews
There are no reviews yet.