Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Nouveau III collection
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 12-5/8″
Length: 13-1/8″
Width: 7/16″
Projection: 1-1/2″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Nouveau III Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 0.4375 in. |
| Center to Center | 12.625 in. |
| Length | 13.125 in. |
| Nominal Center to Center | 12-5/8" (321mm) |
| Projection | 1.5 in. |
| Quantity | 1 |
| Product Weight | 0.83 lbs. |
| Center to Center mm | 320.68 mm |
| Projection mm | 38.10 mm |
| Base Diameter | 0.5 in. |
Characteristics and Features
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Collection | Nouveau III |
| Country Of Origin | Thailand |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Honey Bronze |




Reviews
There are no reviews yet.