Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Somerset collection
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 3″
Length: 4-5/8″
Width: 1-7/16″
Projection: 15/16″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Somerset Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 1.4375 in. |
| Center to Center | 3 in. |
| Length | 4.625 in. |
| Nominal Center to Center | 3" (76mm) |
| Projection | 0.9375 in. |
| Quantity | 1 |
| Product Weight | 0.205 lbs. |
| Center to Center mm | 76.2 mm |
| Projection mm | 23.81 mm |
Characteristics and Features
| Thermostat | Traditional, Transitional |
| Material | Zinc |
| Style | Cup Pulls |
Warranty and Product Information
| Collection | Somerset |
| Country Of Origin | Thailand |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Ash Gray |






Reviews
There are no reviews yet.