Features:
Constructed of high quality steel for lasting durability
Coordinates with other items from the Bar Pulls collection
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 15″
Length: 15-3/8″
Width: 1/2″
Projection: 1-3/8″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Bar Pulls Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Product Weight | 1.135 lbs. |
| Width | 0.5 in. |
| Projection | 1.375 in. |
| Length | 15.375 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 15 in. |
| Nominal Center to Center | 15" (381mm) |
| Center to Center mm | 381 mm |
| Projection mm | 34.93 mm |
Characteristics and Features
| Material | Steel |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Collection | Bar Pulls |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Honey Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |



Reviews
There are no reviews yet.