Features:
Constructed of high quality steel for lasting durability
Coordinates with other items from the Appliance collection
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 30″
Length: 32-1/4″
Width: 3/4″
Projection: 2″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Appliance Collection
Specifications
Characteristics and Features
| Material | Steel |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Appliance Pulls, Bar Pulls |
Warranty and Product Information
| Collection | Appliance |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Country Of Origin | China |
Dimensions and Measurements
| Quantity | 1 |
| Width | 0.75 in. |
| Product Weight | 4.75 lbs. |
| Center to Center | 30 in. |
| Center to Center mm | 762 mm |
| Length | 32.25 in. |
| Nominal Center to Center | 30" (762mm) and Up |
| Projection | 2 in. |
| Projection mm | 50.8 mm |
| Base Diameter | 0.625 in. |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Honey Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |



Reviews
There are no reviews yet.