Features:
Constructed of high quality steel for lasting durability
Coordinates with other items from the Bar Pulls collection
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 6-5/16″
Length: 6-11/16″
Width: 1/2″
Projection: 1-3/8″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Bar Pulls Collection
Specifications
Characteristics and Features
| Material | Steel |
| Thermostat | Contemporary |
| Characteristics | Knurled |
| Style | Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Collection | Bar Pulls |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
Dimensions and Measurements
| Product Weight | 0.531 lbs. |
| Width | 0.5 in. |
| Quantity | 1 |
| Length | 6.6875 in. |
| Center to Center | 6.3125 in. |
| Nominal Center to Center | 6-5/16" (160mm) |
| Projection | 1.375 in. |
| Base Diameter | 0.375 in. |
| Center to Center mm | 160.34 mm |
| Projection mm | 34.93 mm |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Ash Gray |
| Color Tone | Greys |



Reviews
There are no reviews yet.