Top Knobs clearance products do not qualify for returns. All sales are final.
Features:
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with cabinet hardware from the Crescent Collection
Backed by a lifetime warranty for the original purchaser
Includes 1 arch pull
Dimensions:
Center to Center: 3-3/4″
Length: 4-1/4″
Width: 9/16″
Projection: 1-1/4″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Nouveau Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Length | 4.25 in. |
| Product Weight | 0.5 lbs. |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Width | 0.5625 in. |
| Projection | 1.25 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center mm | 95 mm |
| Length mm | 107 mm |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Projection mm | 31 mm |
| Width mm | 14 mm |
| Base Width | 0.375 in. |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Arch Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | Thailand |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Crescent |
| Series | Nouveau |
| Color | Polished Chrome |
| Color Tone | Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.