Top Knobs clearance products do not qualify for returns. All sales are final.
Features:
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with cabinet hardware from the Thames Collection
Backed by a lifetime warranty for the original purchaser
Includes 1 handle pull
Dimensions:
Center to Center: 3-3/4″
Length: 4-5/8″
Width: 15/16″
Projection: 1-1/4″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Chateau II Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 0.9375 in. |
| Length | 4.625 in. |
| Product Weight | 0.4 lbs. |
| Base Diameter | 0.5 in. |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Projection | 1.25 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center mm | 95 mm |
| Length mm | 117 mm |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Projection mm | 31 mm |
| Width mm | 23 mm |
Characteristics and Features
| Thermostat | Rustic |
| Material | Iron |
| Style | Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Country Of Origin | China |
| Collection | Thames |
| Series | Chateau II |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Rust |
| Color Tone | Neutrals |


Reviews
There are no reviews yet.