Features:
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with cabinate hardware from the U – Pull Collection
Backed by a lifetime warranty for the orginal purchaser
Includes 1 arch pull
Dimensions:
Center to Center: 3/4″
Length: 1-1/16″
Width: 5/16″
Projection: 1-1/8″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Nouveau II Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 0.3125 in. |
| Product Weight | 0.2 lbs. |
| Length | 1.0625 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.125 in. |
| Center to Center | 0.75 in. |
| Center to Center mm | 19 mm |
| Base Width | 0.3125 in. |
| Length mm | 26 mm |
| Projection mm | 28 mm |
| Width mm | 7 mm |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Arch Pulls |
Warranty and Product Information
| Collection | U - Pull |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | Thailand |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Nouveau II |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Flat Black |
| Color Tone | Blacks |



Reviews
There are no reviews yet.