Features:
Each finish is richly and beautifully crafted for a difference you can see
Every edge, corner, and detail is individually inspected and polished
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with Top Knobs Britannia collection
Includes a limited lifetime manufacturer warranty
Specifications:
Length: 2-5/8″
Width: 5/8″
Projection: 1/16″
Material: Iron
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Britannia Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Height | 2.625 in. |
| Width | 0.625 in. |
| Product Weight | 0.2 lbs. |
| Length | 2.625 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 0.0625 in. |
| Length mm | 66 mm |
| Projection mm | 1 mm |
| Width mm | 15 mm |
Characteristics and Features
| Thermostat | Traditional |
| Material | Iron |
| Style | Pull Backplates |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Versailles |
| Country Of Origin | India |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Britannia |
| Color | Pewter |
| Color Tone | Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.