Top Knobs clearance products do not qualify for returns. All sales are final.
Features:
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with cabinet hardware from the Squiggly Collection
Backed by a lifetime warranty for the original purchaser
Includes 1 designer pull
Dimensions:
Center to Center: 3-3/4″
Length: 4-1/8″
Width: 2-7/16″
Projection: 15/16″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Nouveau II Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 2.4375 in. |
| Length | 4.125 in. |
| Product Weight | 0.4 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 0.9375 in. |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Center to Center mm | 95 mm |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Length mm | 104 mm |
| Projection mm | 23 mm |
| Width mm | 61 mm |
| Base Diameter | 0.375 in. |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Designer Pulls, Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Squiggly |
| Country Of Origin | Thailand |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Nouveau II |
| Color | Brushed Satin Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones |



Reviews
There are no reviews yet.