Top Knobs clearance products do not qualify for returns. All sales are final.
Features:
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with cabinet hardware from the Versailles Collection
Backed by a lifetime warranty for the original purchaser
Includes 1 drop pull
Dimensions:
Center to Center: 12-5/8″
Length: 13-1/4″
Width: 3/8″
Projection: 2-7/8″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Britannia Collection
Specifications
Characteristics and Features
| Thermostat | Traditional |
| Material | Iron |
| Style | Drop Pulls |
Dimensions and Measurements
| Product Weight | 0.6 lbs. |
| Center to Center | 12.625 in. |
| Width | 0.375 in. |
| Length | 13.25 in. |
| Projection | 2.875 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center mm | 320 mm |
| Length mm | 60 mm |
| Nominal Center to Center | 12-5/8" (321mm) |
| Projection mm | 22 mm |
| Width mm | 336 mm |
| Base Diameter | 1 in. |
Warranty and Product Information
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Versailles |
| Series | Britannia |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Pewter |
| Color Tone | Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.