Features:
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with cabinate hardware from the Somerset Collection
Backed by a lifetime warranty for the orginal purchaser
Includes 1 appliance pull
Dimensions:
Center to Center: 8″
Length: 11-1/8″
Width: 1-1/8″
Projection: 2-3/4″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Appliance Collection
Specifications
Characteristics and Features
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Brass |
| Style | Bar Pulls, Appliance Pulls |
Dimensions and Measurements
| Product Weight | 2.5 lbs. |
| Center to Center | 8 in. |
| Width | 1.15625 in. |
| Length | 11.15625 in. |
| Projection | 2.75 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center mm | 203 mm |
| Length mm | 283 mm |
| Nominal Center to Center | 8" (203mm) |
| Projection mm | 69 mm |
| Width mm | 30 mm |
| Base Diameter | 0.8125 in. |
Warranty and Product Information
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Somerset |
| Series | Appliance |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Antique Copper |
| Color Tone | Copper Tones |



Reviews
There are no reviews yet.