Features:
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with cabinate hardware from the Reeded Collection
Backed by a lifetime warranty for the orginal purchaser
Includes 1 handle pull
Dimensions:
Center to Center: 3-3/4″
Length: 4-7/16″
Width: 1/2″
Projection: 1-1/8″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Chareau Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Length | 4.4375 in. |
| Product Weight | 0.25 lbs. |
| Width | 0.5 in. |
| Projection | 1.125 in. |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Base Diameter | 0.75 in. |
| Center to Center mm | 95 mm |
| Length mm | 125 mm |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Projection mm | 28 mm |
| Quantity | 1 |
| Width mm | 12 mm |
Warranty and Product Information
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Reeded |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Chareau |
| Country Of Origin | China |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional |
| Style | Handle Pulls |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Ash Gray, Brushed Satin Nickel, Honey Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Umbrio |
| Color Tone | Bronze Tones, Greys, Nickel Tones, Silver Tones |










Reviews
There are no reviews yet.