Features:
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with cabinate hardware from the Shrewsbury Collection
Backed by a lifetime warranty for the orginal purchaser
Includes 1 bar knob
Dimensions:
Length: 2-5/16″
Width: 3/4″
Projection: 1-15/16″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Chareau Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Product Weight | 0.5 lbs. |
| Length | 2.3125 in. |
| Length mm | 59 mm |
| Projection | 1.9375 in. |
| Projection mm | 287 mm |
| Quantity | 1 |
| Width | 0.75 in. |
| Width mm | 16 mm |
| Diameter | 0.625 in. |
| Base Diameter | 0.625 in. |
| Diameter mm | 16 mm |
Warranty and Product Information
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Shrewsbury |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Series | Chareau |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Style | Bar Knobs |
| Thermostat | Contemporary |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Satin Nickel, Polished Chrome, Polished Nickel |





Reviews
There are no reviews yet.