Features:
Each finish is richly and beautifully crafted for a difference you can see
Every edge, corner, and detail is individually inspected and polished
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with Top Knobs Mercer collection
Includes a limited lifetime manufacturer warranty
Specifications:
Length: 1-1/4″
Width: 5/8″
Center to Center: 5/8″
Projection: 1-5/8″
Material: Zinc
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Mercer Collection
Specifications
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Style | Finger Pulls |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Europa |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Mercer |
| Width | 0.625 in. |
| Length | 1.25 in. |
| Product Weight | 0.08 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.625 in. |
| Center to Center | 0.625 in. |
| Center to Center mm | 15 mm |
| Length mm | 31 mm |
| Projection mm | 41 mm |
| Width mm | 15 mm |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Ash Gray, Black, Brushed Satin Nickel, Honey Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Greys, Nickel Tones, Silver Tones |










Reviews
There are no reviews yet.