Features:
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with cabinate hardware from the Oval Collection
Backed by a lifetime warranty for the orginal purchaser
Includes 1 oval knob
Dimensions:
Length: 1-3/8″
Width: 7/8″
Projection: 1-3/16″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Sanctuary Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Length | 1.375 in. |
| Product Weight | 0.4 lbs. |
| Width | 0.875 in. |
| Projection | 1.1875 in. |
| Quantity | 1 |
| Length mm | 35 mm |
| Projection mm | 30 mm |
| Width mm | 22 mm |
| Base Width | 0.875 in. |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Oval Knobs |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | Thailand |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Oval |
| Series | Sanctuary |
| Color | Brushed Satin Nickel, Flat Black, German Bronze, Oil Rubbed Bronze, Pewter Antique, Polished Chrome, Polished Nickel, Tuscan Bronze |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |











Reviews
There are no reviews yet.