Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Barrington collection
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 9″
Length: 10-3/4″
Width: 7/16″
Projection: 1-5/16″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Barrington Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Product Weight | 0.525 lbs. |
| Width | 0.4375 in. |
| Length | 10.75 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.3125 in. |
| Center to Center | 9 in. |
| Nominal Center to Center | 9" (228mm) |
| Center to Center mm | 228.6 mm |
| Projection mm | 33.34 mm |
| Base Diameter | 0.75 in. |
Characteristics and Features
| Thermostat | Contemporary, Modern |
| Material | Zinc |
| Style | Bar Pulls |
Warranty and Product Information
| Collection | Barrington |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Country Of Origin | Thailand |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Ash Gray, Brushed Satin Nickel, Flat Black, Honey Bronze, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Tuscan Bronze |











Reviews
There are no reviews yet.