Features:
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with cabinate hardware from the Juliet Collection
Backed by a lifetime warranty for the orginal purchaser
Includes 1 square knob
Dimensions:
Length: 1″
Width: 1″
Projection: 1-1/4″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Serene Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 1 in. |
| Length | 1 in. |
| Product Weight | 0.18 lbs. |
| Base Diameter | 0.5625 in. |
| Projection | 1.25 in. |
| Quantity | 1 |
| Length mm | 25 mm |
| Projection mm | 32 mm |
| Width mm | 25 mm |
Characteristics and Features
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Style | Square Knobs |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Country Of Origin | China |
| Collection | Juliet |
| Series | Serene |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Satin Nickel, Flat Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Nickel, Tuscan Bronze, Polished Chrome |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |








Reviews
There are no reviews yet.