Features:
Each finish is richly and beautifully crafted for a difference you can see
Every edge, corner, and detail is individually inspected and polished
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with Top Knobs Serene collection
Includes a limited lifetime manufacturer warranty
Specifications:
Length: 5-1/4″
Width: 5/16″
Center to Center: 3-3/4″
Projection: 1-1/4″
Material: Zinc
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Serene Collection
Specifications
| Product Weight | 0.21 lbs. |
| Width | 0.3125 in. |
| Quantity | 1 |
| Length | 5.25 in. |
| Base Diameter | 0.3125 in. |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Center to Center mm | 95 mm |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Projection | 1.25 in. |
| Width mm | 7 mm |
| Length mm | 133 mm |
| Projection mm | 31 mm |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Bar Pulls |
| Approved for Commercial Use | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Juliet |
| Country Of Origin | China |
| Series | Serene |
| Color | Brushed Satin Nickel, Flat Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Tuscan Bronze |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |








Reviews
There are no reviews yet.