Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Serene collection
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 12″
Length: 12-7/8″
Width: 1/2″
Projection: 1-5/16″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Serene Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Product Weight | 0.7 lbs. |
| Width | 0.5 in. |
| Length | 12.875 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.3125 in. |
| Center to Center | 12 in. |
| Nominal Center to Center | 12" (305mm) |
| Center to Center mm | 304.8 mm |
| Projection mm | 33.34 mm |
Characteristics and Features
| Thermostat | Contemporary, Transitional |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Collection | Serene |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Country Of Origin | China |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Ash Gray, Brushed Satin Nickel, Flat Black, Honey Bronze, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Tuscan Bronze |









Reviews
There are no reviews yet.