Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Devon collection
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 8-13/16″
Length: 10-1/2″
Width: 7/8″
Projection: 1-1/8″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Devon Collection
Specifications
| Product Weight | 0.475 lbs. |
| Length | 10.5 in. |
| Width | 0.875 in. |
| Projection | 1.125 in. |
| Projection mm | 28.58 mm |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 8.8125 in. |
| Center to Center mm | 223.84 mm |
| Nominal Center to Center | 8-13/16" (224mm) |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Devon |
| Country Of Origin | China |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional, Transitional |
| Style | Arch Pulls |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Ash Gray, Brushed Satin Nickel, Flat Black, Honey Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Sable, Umbrio |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Greys, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |











Reviews
There are no reviews yet.