Features:
Each finish is richly and beautifully crafted for a difference you can see
Every edge, corner, and detail is individually inspected and polished
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with Top Knobs Lynwood collection
Includes a limited lifetime manufacturer warranty
Specifications:
Length: 14-9/16″
Width: 5/8″
Center to Center: 12″
Projection: 1-11/16″
Material: Zinc
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Lynwood Collection
Specifications
| Center to Center | 12 in. |
| Center to Center mm | 304 mm |
| Length | 14.5625 in. |
| Length mm | 369 mm |
| Nominal Center to Center | 12" (305mm) |
| Product Weight | 0.83 lbs. |
| Projection | 1.6875 in. |
| Projection mm | 42 mm |
| Quantity | 1 |
| Width | 0.6875 in. |
| Width mm | 16 mm |
| Base Diameter | 0.453 in. |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Material | Zinc |
| Style | Bar Pulls |
| Thermostat | Contemporary |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Allendale |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Lynwood |
| Color | Ash Gray, Brushed Satin Nickel, Flat Black, Honey Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Greys, Nickel Tones, Silver Tones |









Reviews
There are no reviews yet.