The Caiman 2-Panel arch top molded interior door features three-dimensional molding to deliver the added depth and beauty you expect from a real wood door, but at a better value. Its arch top design works well in a variety of traditional home styles.
Features:
This right hand inswing door can be installed as a left hand outswing
Hollow core option provide price point offering for any home.
High quality primer makes doors ready to be painted any color
Oil Rubbed Bronze Hinges provide clean look for any home
7-1/4″ Jamb jambs are designed to fit oversized 2×6 walls
Industry-leading 5 year warranty provides peace of mind.
Specifications:
Backset: 2-3/8″
Door Configuration: 2 Panel
Door Construction: Hollow Core
Door Size (Standard): 24″ W x 80″ H
Door Thickness: 1-3/8″
Handing: Right
Hinge Finish: Oil Rubbed Bronze
Hinge Size: 3-1/2 x 3-1/2
Jamb Size (Door): 7-1/4″
Latch Faceplate: Round Corner
Additional Trimlite Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Trimlite Products
Trimlite Caiman Collection
Specifications
| Installation Hardware Included | No |
| Handshower Included | No |
| Door Option | Single Door |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Caiman |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Limited |
| Outdoor Approved | No |
| Backset | 2-3/8" |
| Door Thickness | 1-3/8" |
| Door Size (Standard) | 24" W x 80" H |
| Height (Actual) | 81.625 in. |
| Height (Standard) | 80 in. |
| Hinge Size | 3-1/2 x 3-1/2 in. |
| Jamb Size (Door) | 7-1/4" |
| Water Connection | 2x6 |
| Width (Actual) | 25.5 in. |
| Width (Standard) | 24 in. |
| Handshower | Right |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Bore Hole Configuration | Single |
| Door Design | Panel |
| Door Top | Flat |
| Number of Hinges | 3 |
| Pre-Drilled | Yes |
| Stackable | No |
| Door Construction | 2 Panel |
| Number of Panels | 2 Panel |
| Hinge Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Sticking Profile | Cove and Bead |
| Panic Proof | Flat |
| Color | Primed |





Reviews
There are no reviews yet.