Features:
This door is FSC Certified
Solid wood core and engineered stiles and rails that are designed to resist shrinking, splitting, or swelling for lasting value
High quality primer makes doors ready to be painted any color
Black Hinges provide clean look for any home
6-9/16″ jambs are designed to fit 2×6 walls
Oversized plantation louvers will not shrink or drop from door
Fixed plantation louver allow airflow through the slats
Covered under a 1 year limited manufacturer warranty
Specifications:
Overall Height: 81-5/8″
Overall Width: 69-1/2″
Door Thickness: 1-3/8″
Additional Trimlite Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Trimlite Products
Specifications
| Installation Hardware Included | No |
| Handshower Included | No |
| Door Option | Double Door |
| Astragal | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Plantation Louver Interior Doors |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
| Certifications | FSC |
| Outdoor Approved | No |
| Door Thickness | 1-3/8" |
| Product Weight | 158 lbs. |
| Door Size (Standard) | 68" W x 80" H |
| Height (Actual) | 81.625 in. |
| Height (Standard) | 80 in. |
| Jamb Size (Door) | 6-9/16" |
| Water Connection | 2x6 |
| Width (Actual) | 69.5 in. |
| Width (Standard) | 68 in. |
| Handshower | Left, Right |
| Door Design | Panel |
| Door Style | Plantation Door |
| Door Top | Flat |
| Material (Door) | Wood |
| Pre-Drilled | No |
| Surface Finish | Primed |
| Door Construction | Panel/Louver |
| Hinge Finish | Black |
| Color | Primed |





Reviews
There are no reviews yet.