The Santa Fe 2-Panel arch top v-groove interior door presents grooved panels with a subtle arch top. The result is a door that can fit in with several architectural styles like Rustic, Mediterranean or similar, yet stand out on its own. The Santa Fe 2-Panel arch top v-groove design is ideal for a home that is looking to stand out.
Features:
This left hand inswing door can be installed as a right hand outswing
Hollow core option provide price point offering for any home.
High quality primer makes doors ready to be painted any color
Brushed Chrome Hinges provide clean look for any home
7-1/4″ Jamb jambs are designed to fit oversized 2×6 walls
Industry-leading 5 year warranty provides peace of mind.
Specifications:
Backset: 2-3/8″
Door Configuration: 2 Panel
Door Construction: Hollow Core
Door Size (Standard): 28″ W x 80″ H
Door Thickness: 1-3/8″
Handing: Left
Hinge Finish: Brushed Chrome
Hinge Size: 3-1/2 x 3-1/2
Jamb Size (Door): 7-1/4″
Latch Faceplate: Round Corner
Additional Trimlite Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Trimlite Products
Trimlite Santa Fe Collection
Specifications
| Collection | Sante Fe |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Limited |
| Outdoor Approved | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Installation Hardware Included | No |
| Door Option | Single Door |
| Handshower Included | No |
| Door Size (Standard) | 28" W x 80" H |
| Door Thickness | 1-3/8" |
| Height (Actual) | 81.625 in. |
| Height (Standard) | 80 in. |
| Jamb Size (Door) | 7-1/4" |
| Water Connection | 2x6 |
| Width (Actual) | 29.5 in. |
| Width (Standard) | 28 in. |
| Hinge Size | 3-1/2 x 3-1/2 in. |
| Backset | 2-3/8" |
| Bore Hole Configuration | Single |
| Door Construction | Hollow Core |
| Door Design | Panel |
| Door Top | Flat |
| Handshower | Left |
| Hinge Finish | Brushed Chrome |
| Number of Hinges | 3 |
| Number of Panels | 2 Panel |
| Pre-Drilled | Yes |
| Stackable | No |
| Sticking Profile | Ovolo |
| Panic Proof | Flat |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Color | Primed |





Reviews
There are no reviews yet.