All Trimlite doors come as unfinished wood grain or primed
Features:
This door is FSC Certified
20 minute fire rated door with the Warock Hersey label applied to both the door and the jamb as required
High quality primer makes doors ready to be painted any color
This door is pre-hung and pre-drilled, meaning that has been pre-framed with hinges already installed and bore holes for hardware pre-drilled
Pre-hung doors are easier to install since they have already been hinged and balanced – All you need to do is slide it in, anchor it and seal it
Expertly crafted with a solid wood core with engineered wood stiles and rails
Designed to resist shrinking, splitting, or swelling to ensure lasting value
Comes with a (1) year limited warranty
Please note: For 4-9/16″ jamb sizes, max cut down size is 3-1/2″
Door Dimensions:
Door Height: 82-3/4″
Door Width: 31-1/2″
Door Thickness: 1-3/4″
Additional Trimlite Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Trimlite Products
Trimlite 1-Panel Shaker Collection
Specifications
| Product Weight | 97 lbs. |
| Door Thickness | 1-3/4" |
| Door Size (Standard) | 30" W x 80" H |
| Height (Actual) | 82.75 in. |
| Height (Standard) | 80 in. |
| Width (Actual) | 31.5 in. |
| Width (Standard) | 30 in. |
| Jamb Size (Door) | 4-9/16" |
| Water Connection | 2x4 |
| Certifications | FSC |
| Collection | 1-Panel Shaker |
| Country Of Origin | China, Vietnam, Canada |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
| Approved for Commercial Use | No |
| Outdoor Approved | No |
| Fire Rated | Yes |
| Handshower Included | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Handshower | Left |
| Door Construction | Solid Core |
| Door Design | Panel |
| Door Style | Shaker Door |
| Material (Door) | Wood |
| Pre-Drilled | Yes |
| Stackable | No |
| Sticking Profile | Square |
| Surface Finish | Primed |
| Number of Panels | 1 Panel |
| Panic Proof | Flat |
| Bore Hole Configuration | Single |
| Hinge Finish | Brushed Chrome |
| Number of Hinges | 3 |
| Color | Primed |




Reviews
There are no reviews yet.