Features:
This left hand inswing door can be installed as a right hand outswing
This door is FSC Certified
Doors are handcrafted with solid wood core and engineered stiles and rails that are designed to resist shrinking, splitting, or swelling for lasting value
High quality primer makes doors ready to be painted any color
10-lite clear tempered glass features true woodbar construction, creating a timeless look for your home
Oil Rubbed Bronze hinges provide clean look for any home
6-9/16″ jambs are designed to fit 2×6 walls
Specifications:
Door Height: 80″
Door Width: 30″
Door Thickness: 1-3/8″”
Additional Trimlite Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Trimlite Products
Trimlite French Interior Doors Collection
Specifications
| Thermostat | Traditional |
| Glass Features | Clear Glass |
| Handshower | Left |
| Door Style | French Door |
| Bore Hole Configuration | Single |
| Door Construction | Solid Core |
| Door Design | Glass Lite |
| Door Top | Flat |
| Hinge Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Material (Door) | Wood |
| Pre-Drilled | Yes |
| Stackable | No |
| Sticking Profile | Ovolo |
| Surface Finish | Primed |
| Number of Glass Lites | 10 Lite |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | French Interior Doors |
| Country Of Origin | USA, Vietnam |
| Certifications | FSC |
| Made in America | Yes |
| Outdoor Approved | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Handshower Included | No |
| Door Option | Single Door |
| Door Thickness | 1-3/8" |
| Door Size (Standard) | 30" W x 80" H |
| Height (Actual) | 81.625 in. |
| Height (Standard) | 80 in. |
| Jamb Size (Door) | 6-9/16" |
| Water Connection | 2x6 |
| Width (Actual) | 31.5 in. |
| Width (Standard) | 30 in. |
| Color | Primed |






Reviews
There are no reviews yet.