Features:
This door is FSC Certified
Door have craftsmanship with solid wood core and engineered stiles and rails that are designed to resist shrinking, splitting, or swelling for lasting value
High quality primer makes doors ready to be painted any color
Satin etch tempered glass provides a clean look and can work with any architectural style
Brushed Chrome hinges provide clean look for any home
7-1/4″ jambs are designed to fit oversized 2×6 walls
Left hand side is active
Specifications:
Door Height: 80″
Single Door Width: 30″
Double Door Width: 60″
Door Thickness: 1-3/8″
Additional Trimlite Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Trimlite Products
Trimlite French Interior Doors Collection
Specifications
| Thermostat | Traditional |
| Glass Features | Etched Glass |
| Handshower | Left, Right |
| Door Style | French Door |
| Bore Hole Configuration | Single |
| Door Construction | Solid Core |
| Door Design | Glass Lite |
| Door Top | Flat |
| Hinge Finish | Brushed Chrome |
| Material (Door) | Wood |
| Pre-Drilled | Yes |
| Stackable | No |
| Sticking Profile | Ovolo |
| Surface Finish | Primed |
| Number of Glass Lites | 2 Lite |
| Active Door | Left |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | French Interior Doors |
| Country Of Origin | USA, Vietnam |
| Certifications | FSC |
| Made in America | Yes |
| Outdoor Approved | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Handshower Included | No |
| Door Option | Double Door |
| Astragal | Yes |
| Door Thickness | 1-3/8" |
| Door Size (Standard) | 60" W x 80" H |
| Height (Actual) | 81.625 in. |
| Height (Standard) | 80 in. |
| Jamb Size (Door) | 7-1/4" |
| Water Connection | 2x6 |
| Width (Actual) | 63 in. |
| Width (Standard) | 60 in. |
| Color | Primed |




Reviews
There are no reviews yet.