All Trimlite doors come as unfinished wood grain or primed
Features:
This door is FSC Certified
This right hand inswing door can be installed as a left hand outswing
Door is made with expert craftsmanship with a solid wood core and engineered stiles and rails that are designed to resist shrinking, splitting, or swelling for lasting value
High quality primer makes this door ready to be painted any color
Oil rubbed bronze hinges provide clean look for any home
4-9/16″ jambs are designed to fit 2×4 walls
Designed with a right handing
1 panel design gives this door a wonderful touch
Please note: For 4-9/16″ jamb sizes, max cut down size is 3-1/2″
Specifications:
Height: 85-5/8″
Width: 33-1/2″
Door Thickness: 1-3/8″
Additional Trimlite Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Trimlite Products
Trimlite 1-Panel Shaker Collection
Specifications
| Product Weight | 72 lbs. |
| Door Thickness | 1-3/8" |
| Door Size (Standard) | 32" W x 84" H |
| Height (Actual) | 85.625 in. |
| Height (Standard) | 84 in. |
| Width (Actual) | 33.5 in. |
| Width (Standard) | 32 in. |
| Jamb Size (Door) | 4-9/16" |
| Water Connection | 2x4 |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | 1-Panel Shaker |
| Certifications | FSC |
| Fire Rated | No |
| Outdoor Approved | No |
| Material | Metal, Wood |
| Thermostat | Contemporary |
| Handshower | Right |
| Door Style | Shaker Door |
| Door Design | Panel |
| Material (Door) | Wood |
| Pre-Drilled | Yes |
| Stackable | No |
| Surface Finish | Unfinished |
| Bore Hole Configuration | Single |
| Door Construction | 1 Panel |
| Door Top | Flat |
| Number of Hinges | 3 |
| Number of Panels | 1 Panel |
| Finish (Hardware) | Oil Rubbed Bronze |
| Material (Hardware) | Metal |
| Handshower Included | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Door Option | Single Door |
| Color | Primed |




Reviews
There are no reviews yet.