Features:
This door is FSC Certified
Doors are handcrafted with solid wood core and engineered stiles and rails that are designed to resist shrinking, splitting, or swelling for lasting value
High quality primer makes doors ready to be painted any color
Rain tempered glass provides a clean look and can work with any architectural style
Satin Nickel hinges provide clean look for any home
Specifications:
Door Height: 80″
Door Width: 36″
Door Thickness: 1-3/8″”
Additional Trimlite Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Trimlite Products
Trimlite French Interior Doors Collection
Specifications
| Installation Hardware Included | Yes |
| Handshower Included | No |
| Door Option | Double Door |
| Astragal | Yes |
| Thermostat | Traditional |
| Handshower | Left, Right |
| Glass Features | Water Glass |
| Bore Hole Configuration | Single |
| Door Design | Glass Lite |
| Door Style | French Door |
| Door Top | Flat |
| Material (Door) | Wood |
| Number of Glass Lites | 2 Lite |
| Pre-Drilled | Yes |
| Stackable | No |
| Surface Finish | Primed |
| Door Construction | 2 Lite |
| Hinge Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Sticking Profile | Ovolo |
| Active Door | Right |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | French Interior Doors |
| Country Of Origin | USA, Vietnam |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
| Certifications | FSC |
| Made in America | Yes |
| Outdoor Approved | No |
| Door Thickness | 1-3/8" |
| Door Size (Standard) | 72" W x 80" H |
| Height (Actual) | 81.625 in. |
| Height (Standard) | 80 in. |
| Jamb Size (Door) | 7-1/4" |
| Water Connection | 2x6 |
| Width (Actual) | 75 in. |
| Width (Standard) | 72 in. |
| Color | Primed |




Reviews
There are no reviews yet.