Viaggio hardware is made in Europe and hand-assembled in the US. Each piece is created from solid-forged brass, and then precision polished for the sleekest looks. All Viaggio Hardware comes standard with luxury concealed screw mechanism for a clean installation, leaving no visible fasteners.
The Circolo Rosette’s soft geometry offers a stunning look with cultured elegance. The bold curves and circular shape add class to contemporary settings. The linen texture recollects a fabric favored by travelers for over a century, as well as an artist’s canvas. Add visual as well as tactile interest with the Brezza lever, which has a shape similar to an airplane wing. All Viaggio products are made with longevity and durability in mind so they can be enjoyed for generations to come.
Privacy: Privacy door hardware features a locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside.
Features:
Made from solid forged brass and precision polished for superior quality
Features concealed screw mechanism (CSM) for clean, uncomplicated style with no visible screws
Includes a complete set for both sides of one door
Easy to install and works with modern pre-drilled doors
Lifetime mechanical warranty
Comes with all necessary mounting hardware
Includes:
Knob and plate assemblies
One (1) strike plate with two (2) wood screws
One (1) square corner faceplate
One (1) latch
One (1) plastic anti-rotation block
One (1) CSM sub plate
One (1) CSM spindle
One (1) plastic brass bushing
One (1) bushing tool
One (1) nylon washer
One (1) hex wrench
One (1) privacy release key
One (1) privacy pin and extender
Mounting hardware
Specifications:
Backset: 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-5/8″
Handing: Right
Handle Length: 5-3/16″
Handle Projection: 2-7/16″
Trim Width: 2-1/2″
Trim Height: 2-1/2″
Product Weight: 3 lbs
Latch Faceplate: Square Corner
Additional Viaggio Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Viaggio Products
Viaggio Motivo Collection
Specifications
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8" |
| Handle Projection | 2.4375 in. |
| Trim Height | 2.5 in. |
| Trim Width | 2.5 in. |
| Product Weight | 3 lbs. |
| Backset | 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 5.1875 in. |
| Concealed Screws | Yes |
| Function | Privacy |
| Handshower | Right |
| Handle Material | Brass |
| Material | Brass |
| Rosette Shape | Round |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Thermostat | Modern |
| Handle Style | Lever |
| Handle Design | Brezza |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Locking Mechanism | Trim Lock |
| Trim Design | Circolo Linen |
| Lever Shape | Straight |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Motivo |
| Fire Rated | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Circolo Linen |
| Country Of Origin | USA |
| Made in America | Yes |
| Color | Bright Chrome |
| Color Tone | Silver Tones |









Reviews
There are no reviews yet.