Viaggio hardware is made in Europe and hand-assembled in the US. Each piece is created from solid-forged brass, and then precision polished for the sleekest looks. All Viaggio Hardware comes standard with luxury concealed screw mechanism for a clean installation, leaving no visible fasteners.
The Circolo Rosette’s soft geometry offers a stunning look with cultured elegance. The bold curves and circular shape combined with the organic leather texture add depth and subtle flair to contemporary settings. Add the purity and classic tubular design of the Moderno lever to convey simplicity and efficiency in any environment. All Viaggio products are made with longevity and durability in mind so they can be enjoyed for generations to come.
Passage: Passage door hardware has no locking mechanism. Both the interior and exterior handles are always free making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. Passage door hardware can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Features:
Made from solid forged brass and precision polished for superior quality
Features concealed screw mechanism (CSM) for clean, uncomplicated style with no visible screws
Includes a complete set for both sides of one door
Easy to install and works with modern pre-drilled doors
Lifetime mechanical warranty
Comes with all necessary mounting hardware
Includes:
Knob and plate assemblies
One (1) strike plate with two (2) wood screws
One (1) square corner faceplate
One (1) latch
One (1) plastic anti-rotation block
One (1) CSM sub plate
One (1) CSM spindle
One (1) plastic brass bushing
One (1) bushing tool
One (1) nylon washer
One (1) hex wrench
Mounting hardware
Specifications:
Backset: 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-5/8″
Handing: Right
Handle Length: 5-1/8″
Handle Projection: 2-1/8″
Trim Width: 2-1/2″
Trim Height: 2-1/2″
Product Weight: 4.25 lbs
Latch Faceplate: Square Corner
Additional Viaggio Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Viaggio Products
Viaggio Motivo Collection
Specifications
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.12 in. |
| Trim Height | 2.5 in. |
| Trim Width | 2.5 in. |
| Product Weight | 4.25 lbs. |
| Handle Length | 5.125 in. |
| Function | Passage |
| Handshower | Right |
| Handle Style | Lever |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Material | Brass |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Thermostat | Modern |
| Concealed Screws | Yes |
| Handle Material | Metal |
| Characteristics | Leather |
| Lever Shape | Straight |
| Rosette Shape | Round |
| Handle Design | Moderno Lever |
| Trim Design | Circolo Leather |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Motivo |
| Series | Circolo Leather |
| ADA | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Country Of Origin | USA |
| Made in America | Yes |
| Fire Rated | No |
| Color | Bright Chrome, Satin Black, Satin Brass, Satin Nickel, Titanium Gray |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Greys, Nickel Tones, Silver Tones |









Reviews
There are no reviews yet.