The Circolo Rosette’s soft geometry offers a stunning look with cultured elegance. The bold curves and circular shape add class to contemporary settings. Add a true one-of-a-kind element with the gleaming sculptural facets of the Stella Crystal knob. All Viaggio products are made with longevity and durability in mind so they can be enjoyed for generations to come.
Privacy: Privacy door hardware features a locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside.
Features:
Lifetime mechanical warranty
Made from solid forged brass and precision polished for superior quality
Knob is designed and crafted from quality lead free crystal
Concealed screw mechanism (CSM) for clean, uncomplicated style with no visible screws
Includes a complete set for both sides of one door
Easy to install and works with modern pre-drilled doors
Includes:
Knob and plate assemblies
One (1) strike plate with two (2) wood screws
One (1) square corner faceplate
One (1) latch
One (1) plastic anti-rotation block
One (1) CSM sub plate
One (1) CSM spindle
One (1) plastic brass bushing
One (1) bushing tool
One (1) nylon washer
One (1) hex wrench
One (1) privacy release key
One (1) privacy pin and extender
Mounting Hardware
Specifications:
Backset: 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Width: 1-3/4″
Handle Height: 3″
Handle Projection: 2-3/4″
Trim Width: 2-1/2″
Trim Height: 2-1/2″
Product Weight: 3 lb.
Latch Faceplate: Square Corner
Additional Viaggio Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Viaggio Products
Viaggio Circolo Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Concealed Screws | Yes |
| Material | Brass, Crystal |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Function | Privacy |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Handle Material | Crystal |
| Handle Style | Knob |
| Handle Design | Stella Crystal |
| Knob Shape | Rectangular |
| Rosette Shape | Round |
| Trim Design | Circolo |
| Locking Mechanism | Trim Lock |
| ADA | No |
| Country Of Origin | USA |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Circolo |
| Approved for Commercial Use | No |
| Fire Rated | No |
| Series | Stella Crystal |
| Made in America | Yes |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8" |
| Product Weight | 3 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.75 in. |
| Trim Height | 2.5 in. |
| Trim Width | 2.5 in. |
| Handle Height | 3 in. |
| Handle Width | 1.75 in. |
| Color | Bright Chrome, Satin Black, Satin Brass, Satin Nickel, Titanium Gray |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Greys, Nickel Tones, Silver Tones |









Reviews
There are no reviews yet.