Viaggio hardware is made in Europe and hand-assembled in the US. Each piece is created from solid-forged brass, and then precision polished for the sleekest looks. All Viaggio Hardware comes standard with luxury concealed screw mechanism for a clean installation, leaving no visible fasteners.
The meticulous corners and mathematical symmetry of the Quadrato Rosette provide a crisp display of modern simplicity. The linen texture recollects a fabric favored by travelers for over a century, as well as an artist’s canvas. Captivate attention with the Milano lever’s fusion of subtly sculpted arcs and planar surfaces. All Viaggio products are made with longevity and durability in mind so they can be enjoyed for generations to come.
Privacy: Privacy door hardware features a locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside.
Features:
Made from solid forged brass and precision polished for superior quality
Features concealed screw mechanism (CSM) for clean, uncomplicated style with no visible screws
Includes a complete set for both sides of one door
Easy to install and works with modern pre-drilled doors
Lifetime mechanical warranty
Comes with all necessary mounting hardware
Includes:
Knob and plate assemblies
One (1) strike plate with two (2) wood screws
One (1) faceplate
One (1) latch
One (1) plastic anti-rotation block
One (1) CSM subplate
One (1) CSM spindle
One (1) plastic brass bushing
One (1) bushing tool
One (1) nylon washer
One (1) hex wrench
One (1) privacy release key
One (1) privacy pin and extender
Mounting hardware
Specifications:
Backset: 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Right
Handle Length: 5″
Handle Projection: 2-1/16″
Trim Width: 2-1/2″
Trim Height: 2-1/2″
Product Weight: 4.25 lbs
Latch Faceplate: Square Corner
Additional Viaggio Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Viaggio Products
Viaggio Motivo Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Concealed Screws | Yes |
| Material | Brass |
| Handshower | Right |
| Function | Privacy |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Lever |
| Handle Design | Milano |
| Rosette Shape | Square |
| Trim Design | Quadrato Linen |
| Lever Shape | Straight |
| Locking Mechanism | Trim Lock |
| ADA | No |
| Country Of Origin | USA |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Quadrato Linen |
| Approved for Commercial Use | No |
| Fire Rated | No |
| Series | Motivo |
| Made in America | Yes |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8" |
| Product Weight | 4.25 lbs. |
| Backset | 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 5 in. |
| Handle Projection | 2.0625 in. |
| Trim Height | 2.5 in. |
| Trim Width | 2.5 in. |
| Color | Bright Chrome |
| Color Tone | Silver Tones |









Reviews
There are no reviews yet.