Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
The exceptional look of the Molten Bronze collection is a style upgrade for any home. Feel secure knowing these deadbolts exceed Grade 2 BHMA standards while maintaining a design focused look. You can feel comfortable knowing that the quality of Weslock ensures that it will look beautiful for years to come.
Features:
Exceeds ANSI/BHMA 156.2 Grade II lock standards
Solid molten brass construction
Left or right handing
Simple and quick installation will have your home looking beautiful in no time
Heavy duty security strikes with 3″ screws
Round and square latch faceplates
Limited lifetime mechanical warranty
Limited 10 year finish warranty
Beautiful designs and finishes to match the look and style of any home
Product Technologies:
 Keyed Entry (Double Cylinder) Exterior Only Function: Weslock exterior only double cylinder handlesets feature the exterior trim of a working mechanical lock set, and require an associated interior pack for full installation. As you will not be able to unlock this from the inside without a key, please check your local fire code to ensure this is allowed before purchasing.
Â
Specifications:
Backset: 2-3/4″, 2-3/8″, Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Center to Center: 5-1/2″
Cross Bore: 1-5/8″, 2-1/8″
Cylinder: 5 Pin
Door Thickness: 1-3/4″, 1-7/8″, 2″, 2-1/4″, 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Handing: Left, Reversible, Right
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner
Projection: 2-3/4″
Length: 18-1/2″
Width: 2-3/4″
Additional Functions:
7931: Single Cylinder
7931DC (This Model): Double Cylinder
7935: Single Dummy
Â
Oil Rubbed Bronze Details:
The Weslock Oil Rubbed Bronze in this collection is a rustic, rich black Oil Rubbed Bronze. This version of the finish is much darker than the standard and will not be an exact match to other ORB finishes in other collections or brands.
Additional Weslock Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Weslock Products
Weslock Molten Bronze Collection
Specifications
| Material | Brass |
| Thermostat | Rustic |
| Handle Style | Grip |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Round Corner, Square Corner |
| Handle Material | Metal |
| Function | Keyed Entry |
| Cylinder | 5 Pin |
| Cylinder Type | Double Cylinder |
| Lock Style | Single Point |
| Mounting | One Piece |
| Keyway | WK2 |
| Interconnected | No |
| Panic Proof | No |
| Concealed Screws | No |
| Interior Handle Style | Knob |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Molten Bronze |
| Series | Greystone |
| Certifications | ANSI |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| ANSI Certification | A156.2 |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-7/8", 2", 2-1/4", 2-1/8" |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Overflow Height | 18.5 in. |
| Cross Bore | 1-5/8", 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Trim Width | 2.75 in. |
| Handle Projection | 2.75 in. |
| Grip Center to Center | 9.25 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | No |
| Color | Black, Oil Rubbed Bronze, Weathered Pewter |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Silver Tones |




Reviews
There are no reviews yet.