Wyndham Collection WCS202080DCXSXXM24 Vanity Cabinet Package Includes:
Plywood vanity cabinet with 4 doors and 6 drawers
Two 33″ H x 24″ W rectangular mirrors
Wyndham Collection WCS202080DCXSXXM24 Features:
Covered under Wyndham Collection’s 2 year limited warranty
Multi-stage wood preparation, sanding, and finishing process
Highly water-resistant low V.O.C. sealed finish
Beautiful transitional styling that complements any bathroom
Minimal assembly required
Two matching 24″ mirrors
Coordinates with products from the Deborah line seamlessly
Metal exterior hardware included
Deep dovetailed drawers
Vanity top and sink are not included with this model – must purchase separately
Wyndham Collection WCS202080DCXSXXM24 Specifications:
Cabinet Width: 79″ (from left to right)
Cabinet Height: 34-1/4″ (from top to bottom)
Cabinet Depth: 21-5/8″ (from front to back)
Cabinet Installation Type: Free Standing
Number of Doors: 4
Number of Drawers: 6
Mirror is framed
Mirror Height: 33″
Mirror Width: 24″
Variations:
WCS202080DCXSXXM24 (This Model): Vanity Cabinet Only with Two 24″ Mirrors
WCS202080DCXSXXM70: Vanity Cabinet Only with 70″ Mirror
WCS202080DCXSXXMED: Vanity Cabinet Only with Two Medicine Cabinets
WCS202080DCXSXXMXX: Vanity Cabinet Only
Â
Additional Wyndham Collection Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Wyndham Collection Products
Wyndham Collection Deborah Collection
Specifications
| Height | 34.25 in. |
| Width | 79 in. |
| Depth | 21.63 in. |
| Nominal Width | 80 in. |
| Minimum Height | 33 in. |
| Minimum Width | 24 in. |
| Minimum Depth | 1 in. |